Teraz Jesteś w Home Page>> Grupy treningowe >> Shihan Andrzej Manecki

Shihan Andrzej Manecki - 5 Dan

Andrzej Manecki urodził się 6 września 1964 r. w Siemianowicach Śląskich, pochodzi z rodziny z tradycjami sportowymi. Dziadek – Franciszek Manecki działał w Siemianowickich Stowarzyszeniach Sportowych, był wielokrotnym medalistą w podnoszeniu ciężarów i zapasach, posiadał Państwową odznakę Sportową II klasy. Ojciec – Herbert Manecki był bokserem K.S. Siemianowiczanka. Andrzej Manecki jest absolwentem AWF w Katowicach, gdzie obronił pracę magisterską na temat ” Geneza i historyczne uwarunkowania rozwoju stylu Karate Kyokushin ” oraz otrzymał dyplom z menedżmentu sportowego. Posiada uprawnienia instruktora karate oraz policyjnych sportów walki. Od 1994 roku jest członkiem Kadry Narodowej. Od 1998 roku jest autoryzowanym kierownikiem Siemianowickiego Ośrodka Kyokushin Karate, posiada stopień mistrzowski 3dan. Swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął w 1976 roku rozpoczynając treningi Judo w katowickim Pałacu Młodzieży. W dwa lata później przeniósł się do TKKF „Olimp” gdzie rozpoczął treningi karate kyokushin pod okiem Thomasa Kucjanisa. W 1979 roku powstaje sekcja Kyokushin w Siemianowicach Śląskich założona przez Grzegorza Zająca. Od tego roku Andrzej Manecki wiąże się z siemianowickim karate. W 1980 roku startuje w Pucharze Polski w Łodzi i kwalifikuje się do Międzynarodowego Turnieju o Puchar Wawelskiego Smoka w Krakowie. Od tego czasu regularnie bierze udział w czołowych turniejach pełno kontaktowego karate.

W latach 1984-1986 odbywa zasadniczą służbę wojskową. W czasie służby jest instruktorem walki wręcz i strzelania. Po powrocie z wojska razem z Andrzejem Mędzlą (ówczesny kierownik ośrodka, obecnie mieszka w Niemczech) tworzą podwaliny pod powstanie autonomicznego klubu karate. W 1989 roku Siemianowice organizują Mistrzostwa Śląska Kyokushin Karate na terenie michałkowickiej Hali Zbornej, startują Andrzej Manecki, Jacek Stępień, Marek Fuss. W 1992 roku zostaje zarejestrowany Siemianowicki Klub Kyokushin Karate, w tym czasie zajęcia są prowadzone przy szkole podstawowej nr 12, Andrzej Manecki zostaje kierownikiem ośrodka. W tym samym roku zdaje egzamin na stopień mistrzowski 1 dan, egzaminatorem jest Nicholas Da Costa. Od tej pory SKKK dzięki osiągnięciom organizacyjnym i sportowym zaczyna plasować się w czołówce klubów kyokushin w kraju.Sensei Andrzej Manecki nadal reprezentuje barwy klubu w najważniejszych turniejach w kraju (kata). W 1994 roku bierze udział w kursie policyjnych sportów walki w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie i uzyskuje uprawnienia instruktora.

W 1996 roku po 4 dniowym egzaminie i stoczeniu 50 pojedynków w formule full contact otrzymuje stopień mistrzowski 2 dan z rąk lidera Kyokushin na świecie kancho Shokei Matsui. W 2002 roku wyjeżdża do Holandii, gdzie po zaliczeniu ekstremalnego obozu karate w Papendall (Ośrodek przygotowań Olimpijskich) i zaliczeniu niezwykle trudnego egzaminu oraz 3 godzinnych walk otrzymuje stopień 3 dan z rąk Prezydenta Europejskiej Organizacji Kyokushin Karate L. Hollandera ( 8 dan).Andrzej Manecki jest współorganizatorem wielu dużych turniejów Karate takich jak Międzynarodowy Puchar Kyokushin Karate „Oyama Cup”, Mistrzostwa Europy Kyokushin Karate Katowice 2000. organizator XXV Mistrzostw Śląska Kyokushin Karate które odbyły się 11.03.2006 r., Międzynarodowego meczu Polska vs. Francja w 2009 r. w Siemianowicach Śląskich. Zawodowo pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca młodzieży.

Rok 2007 wyznacza nowy rozdział w historii SKKK. W czerwcu Andrzej Manecki wyjeżdża do Nowego Jorku aby wziął udział w Pucharze Ameryk, w konkurencji kata i dostaje się do TOP FOUR czyli do czołowej czwórki, W listopadzie bierze udział w Międzynarodowym Obozie Kyokushin Karate w Mitsumine w Japonii gdzie zdaje egzamin na 4 dan. W 2009 roku zostaje Mistrzem Austrii w kata mężczyzn, a na Mistrzostwach Ameryk zdobywa srebrny medal. W 2011 r, po bardzo cięzkim egzaminie w Yamanake w Japonii otrzymuje 5 dan ( Shihan). W 2013 r. na Mistrzostwach Świata w Tokyo dostaje się do najlepszej 6 –ki światowej.

Najważniejsze osiągnięcia

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Legnicy 1995 rok III miejsce w kategorii kata mężczyzn Mistrzostwa Polski w Gdańsku 1996 rok III miejsce w kategorii kata mężczyzn Mistrzostw Polski we Wrocławiu 1998 rok II miejsce w kategorii kata mężczyzn Pucharu Polski w Siedlcach 1998 rok II miejsce w kategorii kata mężczyzn Mistrzostwa Polski w Siedlcach 1999 rok III miejsce w kategorii kata mężczyzn Mistrzostwa Śląska w Katowicach w 2000 roku II miejsce w kategorii kata mężczyzn Mistrzostw Śląska w Katowicach w 2004 roku I miejsce w kategorii kata mężczyzn Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Legnicy w 2005 roku III miejsce w kategorii kata mężczyzn Puchar Ameryk w Nowym Jorku w 2007 najlepsza czwórka TOP FOUR Mistrzostwa Austrii w 2009 I miejsce w kategorii kata mężczyzn Puchar Ameryk w Nowym Jorku w 2009 II miejsce w kategorii kata mężczyzn W najlepszej 6-ce na świecie w formule kata –Mistrzostwa Świata w Tokyo w Japoni 2013 r.

Powrót na początek