Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Bushido

Bushido

Była wiosna i w powietrzu było już czuć zapach kwiatów dzikich wiśni. Poranek był dosyć chłodny, wczesno poranne promienie czerwonego jeszcze Słońca zaczęły wdzierać się do pomieszczenia sypialnego. Na zewnątrz było słychać tylko delikatny śpiew ptaków i powiew zimnego wiatru. Zimna woda z pobliskiego strumyka była już przygotowana, obyłem twarz, ręce i stopy, ogoliłem czoło oraz ułożyłem włosy, założyłem kimono, przygotowałem miecz, a potem spożyłem poranny posiłek. Nastał nowy dzień, a ja byłem gotów. Byłem gotów nie tylko, na to aby wyjść na zewnątrz, byłem gotów na o wile więcej: na udowodnienie lojalności, wierności i odwagi. Tak naprawdę byłem gotów na to wszystko już wcześniej. Jestem na to gotów zawsze: gdy śpię, jem , rozmawiam, jestem gotów od pierwszej, aż do ostatniej minuty każdego roku. Jestem gotów, aby oddać życie w imieniu honoru mojego pana, mojej rodziny, wsi oraz mojego i moich ideałów. Nazywam się Jotaro i jestem Samurajem, a kodeks Bushido to ścieżka mojego życia.Kodeks

Wstęp / Soron

Samuraj powinien pielęgnować przez całe swoje życie myśl, że zginie. Od noworocznego ranka, kiedy je świąteczne śniadanie, aż do ostatniego wieczoru starego roku, gdy należny spłacać całoroczne rachunki. Ta myśl pozwoli mu żyć zgodnie z zasadą lojalności i synowskiego oddania. Samuraj musi pamiętać, że życie wojownika jest kruche jak poranny szron, taki wojownik musi zawsze mieć śmierć przed oczami.

Edukacja / Kyoiku

Samuraj stoi wyżej w hierarchii społecznej niż chłopi, kupcy i rzemieślnicy, niezbędne jest zatem, aby oprócz treningu wojskowego poświęcił czas na edukację. Samuraj powinien być wykształcony i posiadać rozległą wiedzę w różnych sprawach, nawet takich jak sztuka, czy ceremonia parzenia herbaty.

Miłość synowska / Koko

Jest starożytne powiedzenie "Szukaj oddanych sług wśród dobrych synów". Samuraj powinien opierać swoje słowa i czyny na silnym poczuciu obowiązku synowskiego i wierności wobec głowy rodziny. Kodeks Bushido wymaga, aby samuraj zachowywał się doskonale pod każdym względem. Ktoś kto nie wie co jest dobre nie może nosić miana samuraja. Aby wypełnić synowskie zobowiązania samuraj powinien dbać i traktować z pełnym szacunkiem głowę rodziny. Samuraj, który lekceważy matkę lub ojca nie będzie wierny i lojalny wobec swego pana.

Przepisy dotyczące samurajów / Shiho

Samuraj powinien wieczorem i rano myć ręce i nogi oraz brać kąpiel, aby utrzymać się w czystości. Każdy samuraj powinien dziennie rano poprawić włosy i zadbać o to aby jego czoło było starannie wygolone.

Dobro i zło / Gi Fugi

Obowiązkiem każdego samuraja jest to, aby dobrze rozróżniał te dwa pojącia. Samuraj powinien wiedzieć jak czynić dobro i unikać zła, jeśli będzie to potrafił będzie szedł drogą Bushido. Dobro w znaczeniu lojalności, a zło w znaczeniu niemoralności. Wojownik, który widzi różnicę między dobrem i złem, a mimo wszystko czyni zło nie jest przyzwoitym samurajem.

Duch walki / Fubo shobu

Samuraj nigdy i pod żadnym względem nie może zaniedbać ducha walki, to sprawa najwyższej wagi. Każdy samuraj powinien nosić przy sobie dwa miecze, długi i krótki. Najbardziej skrupulatni zabierają drewniany bokken, nawet wtedy gdy idą do kąpieli. Stare przysłowie mówi "Gdy przekraczasz bramę zachowuj się tak jakby wróg był w zasięgu wzroku". Samuraj, który nie docenia ducha walki, a nosi przy sobie miecze, jest na równi z chłopem w przebraniu wojownika.

Odwaga / Yusha

Najważniejsze trzy elementy w Bushido to lojalność, prawość i odwaga. Tylko ten wojownik, który posiada wszystkie te trzy cechy jest prawdziwym i wartościowym samurajem. Odwaga nie ujawnia się tylko wtedy, gdy wojownik zakłada zbroję, bierze do ręki miecz i wyrusza w bój. Ten kto urodził się odważny będzie lojalny i posłuszny wobec swego pana i rodziców, taka osoba każdą wolną chwilę poświęca na naukę i ćwiczenia w sztukach walki, gdyż tylko surowa samodyscyplina jest źródłem odwagi.

Strategia i taktyka / Gunpo senpo

Niezależnie od rangi jaką zajmuje samuraj powinien on mieć instruktora, który przekaże mu tajniki strategii i taktyki sztuki wojennej. Tę wiedzę powinien posiadać każdy samuraj, nawet najniższy rangą

Broń / Bubi

Każdy Samuraj musi posiadać broń i zbroję odpowiednią do stanowiska jakie zajmuje. Do codziennych zadań powinna należeć troska o swoje uzbrojenie. Całe wyposażenie samuraja powinno być oznaczone symbolami rodu, którego jest częścią oraz symbolami pana, u którego jest na służbie.

Dobór przyjaciół / Takuyu

Samuraj powinien się zadawać tylko z tymi, którzy są obowiązkowi, odważni, mądrzy i wpływowi, ale nie powinien się zaprzyjaźniać zbyt blisko z kimś kogo polubił.

Obmowa / Kaihaigo

Samurajowi nigdy nie przystoi, aby podczas rozmowy krytykować swoich kolegów, nawet gdy jest święcie przekonany, że postąpili niewłaściwie. Dwulicowość u samuraja jest niedopuszczalna.

Przyjaźń / Kogi

Jedną z cnót samuraja powinna być niezawodność, jednak jest niepożądanym, aby wojownik sam z własnej woli proponował pomoc lub wysuwał się przed szereg w sprawach, które nie mają znaczenia. W sytuacji, które go nie dotyczą nie powinien brać na siebie żadnych zobowiązań. Bez potrzeby samuraj nie powinien być nadmiernie uprzejmy i usłużny.

Rycerz / Bushi

Samuraj jest jednocześnie rycerzem i administratorem, który powinien pilnować porządku i zapewniać spokój oraz bezpieczeństwo na jego terenie. Samuraj nie powinien ściągać od chłopów większych opłat niż jest to w zwyczaju, nie wolno mu składać zamówień u rzemieślników i potem odmawiać zapłaty, nie wolno mu kupować i kazać czekać kupcom na pieniądze. Przede wszystkim nie wolno mu udzielać pożyczek na wysoki procent.

Chwała / Meiyo

Dla pokrzepienia ducha i dla własnych korzyści każdy samuraj powinien w wolnym czasie czytać stare wojenne kroniki. Kroniki, które zawierają dokładne opisy bitew i imiona, tych którzy dokonali bohaterskich czynów.

Służba / Hoko

Gdyby zdażyło się, że pan samuraja będzie miał gorszy okres finansowy i będzie musiał zabrać część należnej mu pensji, ten nie może narzekać, musi zacisnąć pasa. Samuraj może zaoszczędzć na noszeniu gorszego ubioru i jedzeniu gorszych potraw, musi tylko pamiętać, aby nie narzekać, nawet jeśli jego pan tego nie słyszy.

Obowiązki wasala / Shinshoku

Samuraj służy swemu panu nie tylko wykonując obowiązki wojownika, ale także służy swoim życiem, jego pan jest takim samym sługą i wasalem tylko na większą skalę. Samuraj, który pobiera pensje od swego pana nigdy nie będzie wykonywał obowiązków dobrze, jeśli myśli że on sam może rozporządzać swoim życiem. Jeżeli jakaś rozmowa zmierza do kłótni, której następstwem może być walka i następnie śmierć, samuraj powinien opanować swoje emocje i pamiętać, że jego życie nie należy do niego i nie może nim rozporządzać. Takie są obowiązki wasala i samuraja.

Ostatnie Tchnienie / Rinju

Niezależnie od rangi jaką zajmuje samuraj musi on sobie tak poukładać życie, aby wciąż myśleć jak może z godnością stawić czoło nieuchronnej śmierci. Jeśli zdaży się że będzie musiał położyć swą głowę pod miecz przeciwnika, w momencie gdy wróg zapyta go o imię ten musi je podać głośno i wyraźnie, z uśmiechem i bez najmniejszej oznaki strachu. Ostatnie słowa wojownika powinny brzmieć dostojnie i z godnością.

Ten kto jest samurajem musi przede wszystkim pamiętać o tym, że zginie. To jest najważniejsze.


źródłem tekstu jest "Wprowadzenie do Bushido", autorstwa Daidoji Yuzan Shigesuke, wydawnictwo DIAMOND BOOKS, Bydgoszcz 2018.

Powrót na początek