Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Hatamoto

Wstęp

Hatamoto (Strażnik sztandaru) był wysoko postawionym samurajem w bezpośredniej służbie szogunatu Tokugawa w feudalnej Japonii. Podczas gdy wszystkie trzy szogunaty w historii Japonii miały oficjalnych opiekunów, w dwóch poprzednich byli oni określani jako gokenin. Jednak w okresie Edo hatamoto byli wyższymi wasalami domu Tokugawa, a gokenin niższymi. Nie było dokładnej różnicy między nimi, jeśli chodzi o poziom dochodów, ale hatamoto miał prawo do audiencji u shoguna, podczas gdy gokenin nie. Słowo hatamoto dosłownie oznacza pochodzenie flagi, w znaczeniu wokół flagi, jest opisywane w języku japońskim jako Ci, którzy strzegą flagi(na polu bitwy) i jest często tłumaczone na angielski jako bannerman. Innym terminem określającym hatamoto z epoki Edo był jikisan hatamoto, czasami nazywany jako bezpośredni hatamoto szoguna, co służy zilustrowaniu różnicy między nimi a poprzednim pokoleniem hatamoto, którzy służyli różnym panom.

Historia

Termin hatamoto wywodzi się z okresu Sengoku. Termin ten był używany w odniesieniu do bezpośrednich opiekunów władcy; jak sama nazwa wskazuje, byli to ludzie, którzy byli zgrupowani wokół flagi. Wielu panów posiadało hatamoto; jednak gdy klan Tokugawa osiągnął dominację w 1600 roku, jego system hatamoto został zinstytucjonalizowany i to właśnie do niego głównie odnosi się teraz, gdy używamy tego terminu. W oczach szogunatu Tokugawa, hatamoto byli utrzymankami, którzy służyli rodzinie od czasów Mikawy. Jednakże w szeregach hatamoto znajdowały się również osoby spoza dziedzicznych szeregów domu Tokugawa. Należały do nich rodziny utrzymujące pokonane wcześniej wielkie rody, takie jak Takeda, Hojo czy Imagawa, a także gałęzie kadetów z rodzin panujących. [Asano Daigaku, brat Asano Naganori, lokalne postacie władzy w odległych częściach kraju, które nigdy nie zostały daimyo, oraz rodziny z okresów Kamakura i Muromachi, które zostały Shugo (gubernatorami): niektóre z nich obejmują rodziny Akamatsu, Bessho (gałąź Akamatsu), Hojo, Hatakeyama, Kanamori (gałąź Toki), Imagawa, Mogami (gałąź Ashikaga), Nagai, Oda, Otomo, Takeda, Toki, Takenaka (gałąź Toki), Takigawa, Tsutsui i Yamana. Akt zostania hatamoto znany był jako bakushin toritate. Wielu hatamoto walczyło w wojnie o Boshin w 1868 roku, po obu stronach konfliktu. Po upadku szogunatu w 1868 roku hatamoto pozostali lennikami głównego klanu Tokugawa i podążyli za Tokugawami do ich nowej domeny Shizuoka. Hatamoto stracili swój status wraz ze wszystkimi innymi samurajami w Japonii po zniesieniu domen w 1871 roku.

Hatamoto i sztuki walki

Hatamoto patronowali rozwojowi sztuk walki w okresie Edo; wielu z nich było zaangażowanych w prowadzenie dojo na obszarze Edo i nie tylko. Dwaj hatamoto, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w rozwój sztuk walki, to Yagyu Munenori i Yamaoka Tesshu. Rodzina Munenori została dziedzicznymi instruktorami miecza dla shoguna.

Powrót na początek