Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Trening Hojo Undo

Trening Hojo Undo

Obecnie karate jest często uprawiane bez pomocy sprzętu treningowego, ale nie zawsze tak było. Hojo undo (trening uzupełniający) od dawna jest ważnym elementem treningu sztuk walki nie tylko na Okinawie, ale także w Chinach i Indiach. Chociaż z pewnością możliwe jest rozwinięcie ogromnej wiedzy i umiejętności bez korzystania z dodatkowego sprzętu, poza własnym ciałem i partnerem, istnieją znaczne korzyści z używania sprzętu treningowego. Istnieją tradycyjne hojo undo kigu (dodatkowe narzędzia treningowe), a także nowoczesny sprzęt treningowy, który można wykorzystać do uzupełnienia tradycyjnego treningu sztuk walki. Dostępnych jest wiele narzędzi szkoleniowych, ale w tym artykule wymieniono tylko wybrane narzędzia.

Makiwara

Makiwara to klasyczne urządzenie do treningu karate! Podczas gdy inne uderzające narzędzia mają swoje zalety, makiwara jest jedynym, który zapewnia szkolenie ukierunkowane, rozwój mocy, sprzężenie zwrotne strukturalne i warunkowanie, wszystko w jednym narzędziu. Największą korzyścią jest natychmiastowa informacja zwrotna po uderzeniu w makiwarę. Może ci powiedzieć, gdzie twoja struktura jest słaba i pomóc ci ją wzmocnić.

Makiwara to płaska drewniana deska używana przez niektóre z bardziej tradycyjnych szkół karate. Często jest to część szkolnego szkolenia Hojo. Makiwara to narzędzie treningowe używane do ćwiczenia uderzeń i ciosów. Służy również do hartowania rąk i łokci ucznia (ponieważ uczniowie uderzają w twardszą powierzchnię niż grubo wyściełana ciężka torba). Okrągła wersja Makiwara jest znana jako Ude Makiwara.

Makiwara to pionowa drewniana deska o wysokości około 5-7 stóp. Na uderzającej wysokości Makiwara będzie na ogół miała podkładkę ze słomy ryżowej lub pianki gumowej. Odbywa się to w celu zmniejszenia uderzenia pięścią lub łokciem. Wszystkie ćwiczenia powinny być nadzorowane przez wyszkolonego instruktora sztuk walki, aby zapobiec kontuzjom i zapewnić stosowanie właściwej techniki.

Chi Ishi

To tradycyjne japońskie narzędzie do treningu sztuk walki jest używane w niektórych stylach karate w celu zwiększenia siły ręki, nadgarstka, ramienia i ramion. Przedłużenie ciężaru zapewnia dodatkowe uwarunkowanie siły dłoni i nadgarstka. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo, tradycyjnym treningu siłowym stosowanym w niektórych stylach karate.

Chi Ishi składa się z drewnianego kija z betonowym obciążnikiem na jednym końcu. Uczniowie sztuk walki muszą chwycić drewniany drążek i rozruszać betonowy ciężar lub przytrzymać Chi Ishi nieruchomo, przy zwiększonym ciężarze. Trening Chi Ishi jest podobny do nowoczesnych treningów kettlebell. Dla dodatkowej korzyści trening z tym narzędziem można wykonywać w pozycji Kiba Dachi wzmacniają przy okazji mięśnie nów i pleców.

Ćwiczenia z Chi Ishi powoli stają się coraz bardziej popularne w społeczności fitness, ale na Okinawie używa się ich od pokoleń. Narzędzia te są pierwotnie niczym więcej niż kamieniem na patyku, są niezwykle wszechstronne i można je dostosowywać, ponieważ można je wykonać za pomocą uchwytów o różnych długościach i grubościach, a ciężar może być tak lekki lub ciężki, jak potrzeba. Wykonanie domowym sposobem własnego Chi Ishi to trochę rytuał przejścia dla karateki. Są bardzo proste do wykonania, a wiele stron www wyjaśnia, jak je wykonać.

Kongoken

To tradycyjne japońskie narzędzie do treningu sztuk walki jest używane przez niektóre szkoły karate w celu rozwijania siły górnej części ciała, dolnej części ciała i kręgosłupa. Kongoken zapewnia również trening równowagi. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo (tradycyjnym treningu siłowym stosowanym w niektórych stylach karate).

Kongoken to duży, ciężki żelazny lub stalowy pierścień używany do treningu siłowego i kondycji całego ciała. Może ważyć do 45kg. Teoria tego narzędzia treningowego polega na tym, że jego niewygodny kształt powoduje, że uczeń porusza się tym nieporęcznym i ciężkim przedmiotem przy użyciu wielu różnych mięśni. Co więcej, ten niezręczny kształt wpływa na równowagę ucznia, zmuszając go do pracy nad stabilnymi postawami i ich pozycjonowaniem.

Ishi Sashi

Ishi Sashi oznacza po japońsku kamienne kłódki. To tradycyjne japońskie narzędzie do treningu sztuk walki jest używane w niektórych stylach karate w celu zwiększenia siły ręki, nadgarstka, ramienia i ramion. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo, który jest tradycyjnym treningiem siłowym stosowanym w niektórych stylach karate.

Ishi Sashi składa się z kamiennych lub betonowych obciążników do rąk. Praktykujący sztuki walki muszą chwycić Ishi Sashi i rozłożyć ciężar wokół niego lub przytrzymać Ishi Sashi nieruchomo, przy zwiększonym ciężarze. Trening z Ishi Sashi jest łatwiejszy niż trening z Chi Ishi, ponieważ uczniowie nie muszą radzić sobie z większą wagą. Ćwiczenia z Ishi Sashi i / lub Chi Ishi zapewniają trening podobny do współczesnych treningów z popularnymi kettlebell.

Nigiri Game

Nigiri Game lub Gripping Jars to tradycyjne japońskie narzędzie do treningu siły w sztukach walki jest używane w niektórych stylach karate w celu zwiększenia siły dłoni, ramion, ramion i nóg. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo (tradycyjny trening siłowy stosowany w niektórych stylach karate).

Nigiri Game to duże ciężkie ceramiczne słoiki, które studenci sztuk walki muszą podnosić. Uczniowie muszą chwycić słoik obręcz palcami i wykonywać stacjonarne ćwiczenia ze słoikiem, albo poruszać się słojem. Te słoiki często zawierają różne ilości piasku w celu zmiany masy słoika. Gra Nigiri jest prawie jak nowoczesny sprzęt kettlebell, ale trudniejsza do trzymania, a tym samym zapewnia dodatkowy trening siły ręki ucznia i palców.

Jari Bako

W czasach starożytnych studenci sztuk walki próbowali wzmocnić ręce, ćwicząc je w naczyniu wypełnionym piaskiem lub ryżem. W japońskich sztukach walki to narzędzie treningowe nosi nazwę Jari Bako. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo, tradycyjnym treningu siłowym stosowanym w niektórych stylach karate.

Te ćwiczenia dłoni zostały zaprojektowane w celu poprawy siły chwytania adeptów sztuk walki i wzmocnienia mięśni dłoni, nadgarstków i przedramion. Z kolei uczestnicy wojen sądzili, że poprawi to siłę ich wspólnych technik blokowania, przebijania, chwytania i poddawania się.

Wszystkie odcinki i ćwiczenia powinny być nadzorowane przez wyszkolonego instruktora sztuk walki, aby zapobiec kontuzjom i zapewnić stosowanie właściwej techniki.

Makiage Kigu

Makiage Kigu lub Wrist Roller to tradycyjne japońskie narzędzie do treningu sztuk walki jest używane w niektórych stylach karate w celu rozwijania siły ręki, nadgarstka i przedramienia. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo (tradycyjny trening siłowy stosowany w niektórych stylach karate).

Makiage Kigu to lina z drewnianym drążkiem na jednym końcu i ciężarem na drugim końcu. Adept sztuk walki będzie trzymał drewniany drążek i obracał dłońmi. Spowoduje to, że lina zwinie się wokół drewnianego uchwytu, a ciężar podniesie się w jego kierunku. Ten sprzęt treningowy jest częścią systemu karate znanego jako Hojo Undo (lub „ćwiczenia dodatkowe” do regularnego treningu sztuk walki).

Tetsu Geta

To tradycyjne japońskie narzędzie do treningu sztuk walki było używane przez niektóre podtypy karate w celu rozwinięcia siły nóg i siły kopnięcia. Ten sprzęt jest używany w Hojo Undo, tradycyjnym treningu siłowym stosowanym w niektórych stylach karate.

Tetsu Geta to ciężkie metalowe sandały lub chodaki noszone podczas regularnego treningu sztuk walki. Teoria polegała na tym, że jeśli uczeń byłby w stanie prawidłowo wykonać ćwiczenie z takim dodatkowym ciężarem, uczeń mógłby to zrobić jeszcze szybciej i silniej po usunięciu obciążników. Obciążniki kostek są podobnymi współczesnymi odpowiednikami treningowymi jak Tetsu Geta. Jednak wielu lekarzy ostrzega przed stosowaniem obciążników kostek na nogach, ponieważ w przypadku niewłaściwego stosowania możliwe jest obrażenia kolan, stawów i / lub mięśni podczas treningu.

Powrót na początek