Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Itto-ryu

Wstęp

Itto-ryu, co oznacza "szkoła jednego miecza", jest szkołą przodków kilku japońskich stylów koryu kenjutsu, w tym Ono-ha, Mizoguchi-ha, Nakanishi-ha, Kogen, Hokushin i Itto Shoden. Styl ten został opracowany przez Ittosai Kagehisa.

Ono-ha Itto-ryu

Ono-ha Itto-ryu jest najstarszym z wielu stylów Itto-ryu, które wyodrębniły się z oryginalnej sztuki Ittosai Kagehisa. Nadal pozostaje jednym z najbardziej wpływowych tradycyjnych stylów kenjutsu, wywierając znaczący wpływ, wraz z gałęzią Hokushin, na współczesne kata, taktykę i estetykę kendo.

Ono-ha została założona przez bezpośredniego następcę Ittosaia, Ono Jiroemona Tadaaki (1565-1628), od którego pochodzi nazwa sztuki. Tradycja ustna wskazuje, że Ittosai zmusił Tadaakiego do stoczenia poważnego pojedynku z innym uczniem, Zenki, w celu ustanowienia następcy stylu. Służąc jako instruktor dla drugiego i trzeciego shoguna, a także Yagyu Munenori z konkurencyjnej szkoły Yagyu Shinkage-ryu, Tadaaki był w stanie nadal nadawać swojej sztuce szeroki rozgłos. Mówiono, że Tadaaki przewyższał Munenoriego w walce na miecze, ale jego surowy charakter sprawił, że był mniej lubiany i szanowany.

Znany jako styl pojedynkowy, który koncentrował się raczej na mieczu niż na bardziej wielopłaszczyznowym stylu walki z użyciem wielu broni, Ono opracował szyderczy miecz (shinai) w celu zmniejszenia urazów treningowych i umożliwienia bardziej zaangażowanej praktyki walki.

Z technicznego punktu widzenia styl ten składa się z ponad 150 technik na długie i krótkie miecze. Kiri-otoshi, co tłumaczy się po prostu jako "cięcie w dół", jest nadal techniką definiującą, podobnie jak w przypadku stylu macierzystego. Charakterystyczne jest to, że ćwiczący często czują, że mają możliwość swobodnego zadawania ciosów dzięki technice cięcia w dół linii środkowej podczas cięcia przeciwnika, aby wyprzeć miecz napastnika i odnieść zwycięstwo. Styl ten wyznaje filozofię wyrażoną w zdaniu "itto sunawachi banto" lub "jeden miecz daje początek dziesięciu tysiącom mieczy", co oznacza, że dokładne zrozumienie fundamentalnej techniki cięcia prowadzi do zrozumienia niezliczonych odmian.

Chociaż formalnie stworzone jako system do walki bez broni, techniki zachowały świadomość wymagań i taktyki walki pancernej, czyniąc je możliwymi do zaadaptowania w takich okolicznościach.

Przekaz systemu wyszedł na krótko z rodziny Ono i został utrzymany przez pana feudalnego Tsugaru Nobumasę. Drugi mistrz z tego rodu nauczał Ono Tadakatę, pozwalając rodzinie Ono na kontynuowanie linii, podczas gdy rodzina Tsugaru kontynuowała praktykę tej sztuki, dzięki czemu dwie rodziny utrzymały główną linię tradycji Ono-ha Itto-ryu. Rodzina Tsugaru nauczała również systemu członków rodziny Yamaga, a oni razem pracowali nad zachowaniem linii ich sztuki.

Sasamori Junzo, znany i wysoko postawiony praktyk kendo, przejął utrzymanie systemu w okresie Taisho, a jego syn, Sasamori Takemi, zastąpił go jako szesnasty mistrz systemu.Przekaz systemu wyszedł na krótko z rodziny Ono i został utrzymany przez pana feudalnego Tsugaru Nobumasę. Drugi mistrz z tego rodu nauczał Ono Tadakatę, pozwalając rodzinie Ono na kontynuowanie linii, podczas gdy rodzina Tsugaru kontynuowała praktykę tej sztuki, dzięki czemu dwie rodziny utrzymały główną linię tradycji Ono-ha Itto-ryu. Rodzina Tsugaru nauczała również systemu członków rodziny Yamaga, a oni razem pracowali nad zachowaniem linii ich sztuki.

Mizoguchi-ha Itto-ryu

Mizoguchi-ha Itto-ryu została założona przez Mizoguchi Shingoemon Masakatsu, który był uczniem drugiego Mistrza Ono-ha Itto-ryu, Ono Jiroemon Tadatsune, zanim stworzył swój własny styl, Mizoguchi-ha . Ito Masamori, uczeń Mizoguchiego, odwiedził klan Aizu i nauczył Edamatsu Kimitadę niekompletnej wersji tej sztuki. Ikegami Jozaemon Yasumichi, uczeń Edamatsu, został wysłany przez daimyo (władcę feudalnego), aby studiował metody walki mieczem w Edo (dzisiejsze Tokio). Łącząc poznane tam metody z oryginalnymi naukami Mizoguchi-ha Itto-ryu, stworzył on odrębną linię Aizu szkoły Mizoguchi-ha, różniącą się znacznie techniką. Jest to linia, która przetrwała do dziś, gdyż oryginalna linia zanikła.

Oglądając demonstrację Mizoguchi-ha Itto-ryu łatwo odróżnić ją od jej macierzystej sztuki, Ono-ha Itto-ryu, oraz Nakanishi-ha i Itto Shoden Muto-ryu. Kata stosowane w tych stylach wykazują bliskie podobieństwo do siebie. Mizoguchi-ha czasami wygląda jak zupełnie inna sztuka, a nie tylko inna gałąź szkoły Itto, choć stosuje pewne podobne taktyki. Wiele z kata wydaje się być bardziej pouczające w swojej orientacji, ucząc taktyki w lewo, a następnie w prawo.

Program nauczania składa się z pięciu technik miecza długiego i trzech technik miecza krótkiego, z wersjami omote (zewnętrzna/powierzchniowa) i ura (wewnętrzna/bardziej wyrafinowana). Jako tradycyjna szkoła klanu Aizu, który miał swoją siedzibę w Fukushimie, jest obecnie utrzymywana przez prefekturę Fukushima i lokalne federacje kendo. Istnieje również grupa ćwiczących w klubie kendo Kobukan (Nakano, Tokio) prowadzona przez Hiroshi Ozawa sensei, która regularnie demonstruje Mizoguchi-ha Itto-ryu na corocznych Kyoto Enbu Taikai.

Chociaż Takeda Sokaku, założyciel Daito-ryu, twierdził, że utrzymuje tradycyjne nauki klanu Aizu, według jego syna, Tokimune, rdzeń jego podejścia do miecza, choć zmodyfikowany, opierał się raczej na Ono-ha Itto-ryu niż Mizoguchi-ha.

Nakanishi-ha Itto-ryu

Nakanishi-ha Itto-ryu została założona przez Nakanishi Chuta Tanesada, który studiował u 5 lub 6 pokolenia mistrza Ono-ha Itto-ryu, zanim założył swój własny styl. Jego syn zrewolucjonizował praktykę poprzez wprowadzenie użycia shinai, bambusowego miecza, w połączeniu z bogu, zbroją ochronną. (Shinai były już w tym czasie używane w Shinkage-ryu, Nen-ryu i Tatsumi-ryu). Wykorzystanie sprzętu umożliwiającego szermierzom swobodne ćwiczenie technik i rozgrywanie pojedynków sportowych, zapowiadające powstanie nowoczesnego kendo, doprowadziło do szybkiej popularności gałęzi Nakanishi w Itto-ryu.

Mówi się, że stylistycznie gałąź Nakanishi jest bardziej zbliżona do swojego źródła, Ono-ha Itto-ryu, niż inne gałęzie Itto-ryu. Kata ćwiczone na powierzchni wydają się być identyczne w formie, ale różnią się w takich aspektach jak czas, oddech i użycie dystansu.

Gałąź Nakashima charakteryzuje się szerokimi postawami i przemyślanymi ruchami, które dają poczucie siły i dostojeństwa. Styl ten, podobnie jak Ono-ha Itto-ryu, wykorzystuje mocno wyściełaną rękawicę zwaną "onigote", aby umożliwić mocne uderzenia kończące, praktykowane jako zakończenie każdego kata.

Wielu słynnych szermierzy wywodzi się z tej ryu, niektórzy z nich założyli własne szkoły. Niektóre z bardziej znanych wśród nich były:

Takano, jako znany pedagog, był w stanie wprowadzić szermierkę do publicznego systemu szkolnictwa w Japonii i walnie przyczynił się do rozwoju Nihon Kendo Kata.

Kogen Itto-ryu

Kogen Itto-ryu zostało założone przez Henmi Tashiro Yoshitoshi, ucznia Sakurai Gosuke Nagamase, który z kolei był przedstawicielem gałęzi Aizu Mizoguchi-ha Itto-ryu. Do dziś istnieje dojo Henmi w prefekturze Saitama. Jest to szkoła miecza Ryunosuke Tsukue w dramacie historycznym "Miecz zagłady" z 1966 roku. Tatsuya Nakadai wcielił się w tym filmie w rolę Ryunosuke.

Hokushin Itto-ryu

Hokushin Itto-ryu zostało założone w późnym okresie Edo (lata 20-te XIX wieku) przez Chiba Shusaku Narimasa (1794-1856). Był on jednym z ostatnich mistrzów, których nazywano Kensei (święty miecza).

Itto Shoden Muto-ryu

Itto Shoden Muto-ryu zostało założone przez Yamaoka Tetsutaro Takayuki, lepiej znanego jako Yamaoka Tesshu, eksponenta Ono-ha Itto-ryu, Nakanishi-ha Itto-ryu i Hokushin Itto-ryu, w którym otrzymał licencję pełnego przekazu.

Tadanari-ha Itto-ryu

Tadanari-ha (Chuya-ha) Itto-ryu została założona przez Itoh Tenzen Tadanari.

Tenshin Itto-ryu zostało założone przez Suzuki Naonoshin Akemitsu. Uczył się Yagyu-Shingan-ryu, Ono-ha Itto-ryu w Sendai-Han, a Hokushin Itto-ryu w Edo (1840). W 1857 r. został mianowany nauczycielem kenjutsu w Sendai-han. Następnie z tych 3 szkół założył Tenshin Itto-ryu. Szkoła nadal stoi w Sendai, Miyagi.

Powrót na początek