Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Kagami Biraki

Kagami Biraki

Zacznijmy od wyjaśnienia każdego ze słów. Kagami oznacza lustro, Biraki oznacza otwierać. Można więc się zastanowić co wspólnego ma otwarcie lustra z pierwszym treningiem w roku w sztukach walki? Trzeba zrozumieć historyczne tło tego terminu, aby dowidzieć się czym, jest to wydarzenie.

W okresie nowego roku ozdobny placek ryżowy zwany Kagami mochi - lustro jest czymś tak popularnym w japońskich domach jak choinka bożonarodzeniowa z świecie zachodnim. Istnieje wiele różnych rodzajów Kagami mochi, ale typowy jest zrobiony z dwóch okrąchłych mochi z paskiem morskich alg, patyczkiem suszonego persimmons (suszony owoc) i plasterkiem pomarańczy na górze . Mocchi to suszony i twardy placek ryżowy, więc był idealny jako przydział żywnościowy dla samurajów wyruszających do walki podczas wojny domowej w 16 wieku. Ich rytuałem było złamanie / rozbicie twardego placka zaraz po okresie nowego roku. Obchody nowego roku kończą się 11 lub 15 stycznia w zależności od księżyca. W tym dniu członkowie rodzin uroczyście przełamują placek mocchi na małe kawałki. Zjadają mały kawałek mocchi w nadziei na zdrowie w całym nadchodzącym roku. Te przełamanie i zjedzenie przez członków rodziny placka mocchi jest podobne do idei chrześcijańskiego sakramentu, w którym ksiądz łamie bochenek chleba, a członkowie kościoła jedza połamane kawałki.

Ten samurajski zwyczaj został przejęty także przez świat sztuk walki. W całej Japonii w dniu 11 lub 15 Stycznia w każdym Dojo niezależnie od praktykowanej sztuki walki odbywa się trening Kagami Biraki, który jest pierwszym treningiem w nowym roku.

Ale dlaczego nazywamy mocchi kagami lustrem? Jest to spowodowane tym że ksztatł okrągłego placka wygląda jak jedno z trzech świętych narzędzi Shinto, czyli Yata no kagami - święte lustro. Nazywając to kagami, nadano treningowi religijny lub święty character. Dlaczego nie nazwali, więc łamaniem lustra - wari?? jak to jest przy tameshi wari lub cięciem - kiri?? Cięcie białgo mocchi mogło by przypominać cięcie miecza jak ma to miejsce przy seppuku lub harakiri, co zdecydowanie źle się kojarzy i może przynosicć pecha, dlatego uniknięto tego słowa. Wybór padł na biraki - co oznacza otwarcie, co zdecydowanie lepiej brzmi i jest bardziej odpowiednie dla tej okazji.

Do rozbicia suchego placka używa się drewnianego młota lub po prostu ręki. Ten rytuał z kolei został przejęty przy okazji otwarcia beczki z sake, gdzie górna pokrywa beczki jest rozbijana drewnianym młotem.

Sake z kolei jest uważana za świety napój w shinto i jest wypijany w prawie wszystkich wydażeniach shinto w tym z okazji wesela (Podobnie jak w Chrześcijaństwie czerwone wino jest traktowane jako święty napój)

Jako, że rytuał ten pochodzi z tradycji samurajskiej, stało się to także tradycyjnym wydażeniem w każdym Japońskim Dojo niezależnie od sztuki walki. Wszystkie Dojo praktukują ceremonię Kagami Biraki, aby uczcić w ten sposób pierwszy trening w nowym roku. Po treningu jest także poczęstunek miską słodkiej fasoli. Aby ułatwić przełknięcie suchego kawałak mocchi jest on wkładany do ulubionego deseru zenzai
Powrót na początek