Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Brama Torii

Brama Torii

Za każdym razem, gdy odwiedzasz świątynię Shinto, z pewnością zobaczysz z przodu dużą konstrukcję przypominającą bramę, zwaną torii. Dlaczego są budowane przy świątyniach i co one reprezentują?

Czym sa Bramy Torii w Japonii?

Przed wejściem do świątyń Shinto często znajdują się duże konstrukcje przypominające bramy. W języku japońskim są one znane jako torii. Standardowa brama torii jest utworzona przez dwa wysokie filary, z dużą poziomą poprzeczką łączącą oba filary i spoczywającą na nich nasadką. Licząc torii jako pojedynczą jednostkę, na jednej drodze prowadzącej do świątyni, może być wiele torii; w tym przypadku najbardziej zewnętrzna brama świątyni to pierwsza brama, następna druga i tak dalej. Czasami zobaczyć można buddyjskie świątynie z torii w pobliżu - jednak przypominające bramy struktury w świątyniach wyglądają inaczej niż Shinto torii, zwykle określane jako sanmon.

Torii - od bramy do świątyni

Jak wspomniano powyżej, torii są najczęściej widziane przed świątyniami Shinto. Uważa się, że świątynie są miejscem, w którym mieszkają bogowie Japonii, a torii są przejściem między świętymi obszarami sanktuarium a światem ludzkim. Innymi słowy, torii są frontowymi drzwiami do domu bogów. Odwiedzający często kłaniają się tuż przed torii podczas wizyty w sanktuarium, aby okazać szacunek lub honor dla świętości świątyni. Kłaniają się ponownie, zwykle tuż przed ponownym przejściem przez torii, gdy wychodzą.

Pochodzenie Torii w Japonii

Istnieją różne teorie na temat pochodzenia torii. Jeden z najbardziej znanych pochodzi z mitologii japońskiej.

W mitologii japońskiej istnieje opowieść o nazwie Ama-no-iwato. Po kilku zmaganiach ze swoją rodziną, Bogini Słońca Amaterasu zamknęła się w jaskini zwanej Ama-no-iwato, pogrążając w ten sposób świat w ciemności. Inni bogowie i boginie zrobili wszystko, co w ich mocy, by wyciągnąć Amaterasu z jaskini. Po wielu próbach w końcu udało się wydobyć ją na świat raz jeszcze. Udało się to miedzy innymi za pomocą śpiewu ptaków siedzących na dzikiej jemiole rosnącej przed wejściem do jaskini. Uważa się, że bóstwa Japonii mieszkają za drzewem, w pobliżu miejsca, w którym siedzą ptaki, stąd nazwa torii. Torii jest napisane znakami ptak i rezydować w znakach kanji.

Najbardziej znane w Japonii Bramy Torii

Brama Torii przed świątynią Kinpusen-ji, Nara

Ta Brama Torii znajduje się w świątyni Kinpusen-ji, przed salą Zao-do w Yoshino w prefekturze Nara. Została uznana za ważne dobro kulturowe w Japonii i ma osiem metrów wysokości.

The Vermilion Grand Torii w Itsukushima Shrine, Hiroshima

To jaskrawoczerwone torii, które stoi w wodzie w świątyni Itsukushima w Miyajima w prefekturze Hiroszima. Jeden z najsłynniejszych obrazów Japonii, obecna brama torii jest w rzeczywistości ósmą generacją świątyni, która została zbudowana w 1875 roku. Torii zostało nie tylko uznane za ważne dobro kulturowe w Japonii, ale również jako światowe dziedzictwo UNESCO. Mając szesnaście metrów wysokości (52 stopy), ze względu na swój rozmiar nazywany jest wielkim torii.

The Stone Torii w Shitenno-ji Shrine, Osaka

Ta brama torii o wysokości 8,5 metra (około 28 stóp) znajduje się w świątyni Shitenno-ji w Tennoji, Osaka. Zbudowana w 1294 roku. Ta brama świątyni jest najstarszym kamiennym torii w całej Japonii i jest oczywiście zarejestrowana jako ważna własność kulturowa.

The Senbon Torii w Fushimi Inari Shrine, Kyoto

Pierwsza znajduje się w świątyni Fushimi Inari w Fushimi w Kioto. Te torii podążają ścieżką prowadzącą na górę, o której mówi się, że znajduje się na granicy naszego świata i królestwa zmarłych, dlatego jest tak wiele barier (bram) wzdłuż tej trasy. Ta seria torii została poświęcona przez wyznawców świątyni od ery Edo do ery Meiji. Mówi się, że w całej Wielkiej Świątyni Fushimi Inari znajduje się około dziesięciu tysięcy bram.

Meoto Iwa, Futami Okitama Shrine, Mie

Meoto Iwa lub kamienie małżeństwa znajdują się w Futamicho, Ise, Mie, obok świątyni Futami Okitama. Skały te, nie mające ściśle określonego kształtu, jak standardowa brama do świątyni, są uważane za granicę między wewnętrznym sanktuarium świątyni Shinto a resztą świata. Za Meoto Iwa, wzdłuż horyzontu oceanu, każdego ranka można oglądać wschód słońca, a około 700 metrów w głąb oceanu z tych świętych skał znajduje się również cudowna Okitama Shinseki, duża płaska skała, nad którą właśnie rozbijają się fale. Meoto Iwa to brama między królestwem bogów a naszym światem.

Powrót na początek