Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Siemianowickiego Klubu Kyokushin Karate

Historia Siemianowickiego Klubu Kyokushin Karate

Pod koniec lat 70-tych popularność Kyokushin karate w Polsce rośnie w olbrzymim tempie. Pierwsze sekcje na Śląsku powstają w Katowicach, Bytomiu, Bielsku Białej i Gliwicach. W 1979 roku powstaje sekcja Karate Kyokushin w Siemianowicach Śląskich. Założycielami byli: Grzegorz Zając, Aleksander Łabuda i Jacek Stępień, wywodzący się z Katowickiej Sekcji Kyokushin Karate TKKF „ Spartakus” prowadzonej przez Stanisława Sokoła. Sekcja pierwsze kroki stawia w ramach TKKF-u. W 1980 roku w siemianowickiej sekcji Kyokushin rozpoczyna Andrzej Manecki, aktualny prezes Siemianowickiego Klubu Kyokushin Karate. W tym samym roku, na Mistrzostwach Polski w Bytomiu, Aleksander Łabuda zajmuje wysokie II miejsce w wadze średniej. Zaledwie rok później na Pucharze Polski odbywającym się w Łodzi srebrny medal dla Siemianowic w kategorii otwartej zdobywa Jacek Stępień.

ROK 1981

W 1981 roku zorganizowany zostaje pierwszy obóz letni Karate Kyokushin w Osiecznej koło Leszna. Start na Mistrzostwach Śląska w Gliwicach w 1982 kończy się zajęciem I miejsca w klasyfikacji drużynowej, medale zdobywają : Aleksander Łabuda, Jacek Stępień i Andrzej Mędzla. W latach 80-tych sekcja przekształca się w LZS „ Kanku „ Pod koniec lat 80-tych Siemianowicka Sekcja Kyokushin Karate działa w ramach KS „ Górnik „ Siemianowice. W 1989 roku Siemianowice organizują Mistrzostwa Śląska, w których startują : Andrzej Manecki, Jacek Stępień oraz Marek Fuss. Od początku swojego istnienia sekcja działa w ramach Polskiej Organizacji Kyokushin z siedzibą główną w Krakowie.

ROK 1990

W 1990 roku Andrzej Manecki zostaje autoryzowanym kierownikiem ośrodka Kyokushin w Siemianowicach Śląskich, a dwa lata później powstaje Siemianowicki Klub Kyokushin Karate. W tym samym roku Andrzej Manecki zdaje egzamin na stopień mistrzowski 1 dan, a w dwa lata później kończy kurs instruktorski Policyjnych Sportów Walki w Wyższej Szkole Policyjnej w Szczytnie. Klub zostaje członkiem Polskiego Związku Karate, zawodnicy zaczynają odnosić coraz większe sukcesy na niwie sportowej. Renata Kosobucka zajmuje II miejsce w kategorii kata kobiet w Pucharze Śląska w Mysłowicach i rok później złoty medal na Mistrzostwach Śląska w Żorach.

ROK 1995

W 1995 roku powstaje filia Siemianowickiego Klubu Kyokushin Karate w Chorzowie. Sekcja prowadzona jest przez Adama Dzierwę. Na kolejnych Mistrzostwach Śląska w Zawierciu w 1995 roku Renata Kosobucka zajmuje III miejsce (kata kobiet). W tym samym roku na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Legnicy Andrzej Manecki zajmuje III miejsce w kategorii kata mężczyzn i zostaje powołany do Kadry Narodowej, rok później na kolejnych Mistrzostwach Polski w Gdańsku zdobywa brązowy medal.W tymże roku chorzowska filia SKKK staje się autonomicznym klubem, kierownikiem ośrodka zostaje Adam Dzierwa.

LATA 1995 - 2002

Ze srebrnym medalem wraca Andrzej Manecki z Mistrzostw Polski we Wrocławiu w 1998 roku, a także z Pucharu Polski w Siedlcach. Zaledwie rok później w tym samym mieście na Mistrzostwach Polski w tym samym mieście Andrzej Manecki zdobywa brązowy medal. Na rozgrywanym w tym samym roku Otwartych Mistrzostwach Kyokushin Karate O Puchar Prezydenta w Rudzie Śląskiej zawodnik SKKK Adam Paszek zdobywa złoty medal w wadze ciężkiej. W 1999 roku na Mistrzostwach Śląska w Bytomiu Bogdan Karnabał zdobywa brązowy medal w wadze ciężkiej. Również Mistrzostwa Śląska w Katowicach w 2000 roku nie pozostają bez sukcesów, srebrne medale Andrzeja Maneckiego i Andrzeja Zacharskiego oraz brązowy medal Agnieszki Wołoszczakiewicz potwierdzają wysoką formę zawodników SKKK. Od 2000 roku rozpoczyna się pasmo sukcesów klubowej kadry dziecięcej i młodzieżowej, medale zdobywają : Szymon Kudra, Helena Gabryś, Karolina Malczewska, Mateusz Komosa, Daniel Puszkarewicz i Dariusz Dąbrowski.

LATA 2003 - 2005

W latach 2003 i 2004 Robert Komosa sięga dwukrotnie po brązowy medal na Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin „German Cup” we Frankfurcie nad Menem. 2004 rok kończy się zdobyciem 7 medali (4 złote) w Ogólnopolskim Turnieju Kyokushin Karate w Sosnowcu, ze złotym medalem wraca z Mistrzostw Śląska w Katowicach Andrzej Manecki i klub otrzymuje wyróżnienie Prezydenta Miasta Siemianowic Śląskich za wysokie wyniki sportowe. W 2005 roku na Mistrzostwach Makroregionu Śląskiego w Dąbrowie Górniczej tytuły Mistrzów Śląska zdobywają : Helena Gabryś, Daniel Puszkarewicz oraz Mariusz Tejdy, brązowy medal zdobywa Bogdan Karnabał. Mistrzostwa Śląska Juniorów Helena Gabryś kończy zdobyciem dwóch złotych medali, a Dariusz Dąbrowski i Joanna Filuś srebrnych, brązowy medal zdobywa Borys Cybul. Puchar Polski Dzieci i Młodzieży w Świnoujściu przynosi brązowy medal Joannie Filuś. Medalowy rok kończy Andrzej Manecki zdobywając brązowy medal w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Legnicy. Klub ponownie otrzymuje wyróżnienie Prezydenta Miasta Siemianowic za wysokie wyniki sportowe.

ROK 2006

Poddając ocenie sukcesy sportowe i organizacyjne Siemianowickiego Klubu Kyokushin Karate, Polski Związek Karate powierzył ośrodkowi kierowanemu przez Andrzeja Maneckiego organizację XXV Mistrzostw Śląska Kyokushin Karate które odbyły się 11 marca 2006 w hali sportowej Kompleksu Sportowego „Michał”. Zorganizowane zawody okazują się wielkim sukcesem organizacyjnym, medialnym i sportowym w znacznej mierze dzięki bardzo dobrej współpracy z Urzędem Miasta, Referatem Sportu i MOSiR-em, są wielkim świętem siemianowickiego Kyokushin i ukoronowaniem 26 letniej działalności na terenie Siemianowic Śląskich. Zawodnicy SKKK zdobywają 5 medali.

ROK 2008

Rok 2008 również obfituje w sukcesy sportowe, Marcin Ławiński zdobywa brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Zawierciu oraz srebrny medal w Mistrzostwach Śląska w Katowicach. Dużym sukcesem są Mistrzostwa Polski Open i Kata w Gliwicach w 2008 roku, Helena Gabryś zostaje wicemistrzynią Polski w kata kobiet, a Mirosława Gembolis zajmuje III miejsce w tej samej kategorii. Na arenie międzynarodowej Helena Gabryś uzyskuje 5 lokatę na Mistrzostwach Ameryk w Nowym Jorku, a Andrzej Manecki plasuje się w pierwszej 12 Mistrzostw Świata w Chiba w JaponIi w konkurencji kata mężczyzn.

ROK 2009

Rok 2009 zawodnicy SKKK rozpoczęli znacznymi sukcesami. Helena Gabryś zajęła wysokie 4 miejsce w Wagowych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w Los Angeles w konkurencji kata kobiet. Mistrzostwa Śląska Katowice 2009 kończą się zdobyciem 2 medali w kategorii + 80 kg, Daniel Puszkarewicz zostaje wicemistrzem a Marcin Ławiński zdobywa brązowy medal. W tym samym roku na Mistrzostwach Polski Seniorów w Sieradzu w kat. Do 90 kg, Daniel Puszkarewicz zdobywa srebrny medal, a Marcin Ławiński brązowy. Występ w Mistrzostwach Austrii zaowocował w trzy kolejne medale tj. Andrzej Manecki złoty medal w formule kata mężczyzn, Mirosława Gembolis brazowy medal w formule kata kobiet, a Daniel Puszkarewicz brązowy w kumite do 90 kg

W Akademickich Mistrzostwach Polski Helena Gabryś wywalczyła złoty medal w formule kata oraz srebrny w kumite kobiet do 55 kg. Także w tym roku podczas prestiżowych Mistrzostw Ameryk w Nowym Jorku Andrzej Manecki zdobywa srebrny medal w formule open kata. Dużym sukcesem są Mistrzostwa Polski Open i Kata w Gliwicach, Helena Gabryś zostaje wicemistrzynią Polski w kata kobiet a Mirosława Gembolis zajmuje III miejsce w tej samej kategorii. Na arenie międzynarodowej Helena Gabryś uzyskuje 5 lokatę na Mistrzostwach Ameryk w Nowym Jorku a Andrzej Manecki plasuje się w pierwszej 12 Mistrzostw Świata w Chiba w Japoni w konkurencji kata mężczyzn. Dnia 12 grudnia obywają się w nowo otwartej Hali „Globus” w Lublinie X jubileuszowe Mistrzostwa Polski open z udziałem 70 uczestników z 25 ośrodków Kyokushin. Reprezentująca SKKK Helena Gabryś walcząc z najlepszymi krajowymi zawodniczkami formatu europejskiego w formule kata zdobyła 1 miejsce i tytuł mistrzyni Polski . Mirosława Gembolis po bardzo dobrym występie i wysokiej klasie wykonania kata zajęła 3 miejsce. Również w tym roku zostaje zorganizowany przez SKKK pod Patronatem Urzędu Miasta Siemianowic Międzynarodowy Mecz Kyokushin Polska vs. Francja, który zakończył się ogromnym sukcesem organizacyjnym, widowiskowym oraz sportowym.

ROK 2010

W roku 2010 również nie brakuje sukcesów na matach krajowych i międzynarodowych. 31 stycznia odbywają się w Centrum Amerykańsko Japońskim w Los Angeles wagowe Mistrzostwa USA z udziałem około 120 zawodników z 6 krajów startujących 22 kategoriach. W formule kata 4 miejsce zajmuje Helena Gabryś. Na Mistrzostwach Śląska bezkonkurencyjna po raz kolejny zostaje nasza kadrowiczka zdobywając tytuł Mistrzyni Śląska w formule Kata, trzecie miejsce natomiast wywalczył w kumite pen Marcin Ławiński w srebrny medal i tytuł wice mistrzyni śląska juniorek młodszych w kumite lightkontakt oraz brązowy medal w formule kata juniorek młodszych zdobywa Daria Szefer. Kolejny duży sukces podczas Mistrzostwa Świata Kyokushin Karate w Tokio wywalczyła nasza zawodniczka Helena Gabryś w formule kata. Jako druga Polka w historii całego polskiego Kyokushin zakwalifikowała się do ścisłej finałowej 6 najlepszych zawodniczek na świecie. Wśród najlepszych blisko 36 zawodniczek startujących w Mistrzostwach Świata po eliminacjach ( Helena wykonała w perfekcyjny sposób Gekisai Sho deklasując dotychczasowe Mistrzynie Świata, Mistrzynie Europy i Mistrzynie Ameryk ) miała olbrzymi zaszczyt wystąpienia wśród kilkutysięcznej widowni japońskiej i najwyższych rangą władz Światowego Kyokushin Karate w prezentacji najlepszej 6 zawodniczek formuły kata, natomiast 6 czerwca podczas Mistrzostw Austrii zdobywa 2 miejsce.

12 grudnia obywają się w nowo otwartej Hali „Globus” w Lublinie X jubileuszowe Mistrzostwa Polski open z udziałem 70 uczestników z 25 ośrodków Kyokushin. Reprezentująca SKKK Helena Gabryś walcząc z najlepszymi krajowymi zawodniczkami formatu europejskiego w formule kata zdobyła 1 miejsce i tytuł mistrzyni Polski . Mirosława Gembolis po bardzo dobrym występie i wysokiej klasie wykonania kata zajęła 3 miejsce. W dniu 25 września w Sieradzu odbywa się Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta Sieradza. W formule kata (formy)dziewcząt w wieku 16-17 lat jak również w kumite (walka) juniorek młodszych w kat. wagowej +55 kg pierwsze miejsca zajęła nasz utytułowana zawodniczka Daria Szefer, natomiast wśród chłopaków pierwsze miejsce w kata chłopców w wieku 14-15 lat oraz drugie miejsce w kumite młodzików w kat. wagowej -65 kg zdobył Cezary Zawodnik, trzecie miejsce l w kata chłopców w wieku 14-15 lat oraz pierwsze miejsce w kumite młodzików w kat. wagowej -65 kg zdobył Mariusz Walerych oraz trzecie miejsce w kumite młodzików w kat. wagowej -55 kg zdobył Szymon Kudra.

6 listopada 2010 w Gorzowie Wielkopolskim odbywają się X Mistrzostwa Europy Wszechwag Kyokushin Karate, w których po raz kolejny Helenka Gabryś stanęła na wysokości zadania zdobywając tytuł V-ce Mistrzyni Europy w formule kata. Jest to największy sukces w historii SKKK. Mirka Gembolis zakwalifikowała się jako druga polka do finałowej 4, zajmując ostatecznie 4 miejsce także w formule kata.

ROK 2011

30 stycznia 2011 roku w Aratani Japan America Theatre w Los Angeles odbywają się Wagowe Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Kyokushin Karate. Bezkonkurencyjny w kategorii Senior Advanced Kata został Andrzej Manecki zdobywając I miejsce. Jako jeden z nielicznych został poproszony o ponowny pokaz swego finałowego Kata podczas ceremonii otwarcia zawodów. W kategorii Adult Advanced Kata nasza aktualna mistrzyni polski Helena Gabryś zdobywa II miejsce, ulegając małą różnicą punktów wielokrotnej mistrzyni Stanów Zjednoczonych oraz Świata japonce Miruyo Ito, natomiast w tej samej kategorii Tomek Dewalski zajmuje IV miejsce. W sobotę 28 maja 2011 w Padwie we Włoszech odbywają się 25 Wagowe Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin IKO , w których udział wzięło ok 160 zawodników z 17 krajów. Kolejny wieki sukces Heleny Gabryś , która w formule kata wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Europy. W dniu 18 czerwca 2011 r. w Nowym Jorku odbywa się Puchar Obu Ameryk Kyokushin Karate. W konkurencji kata nasza czołowa zawodniczka w tej kategorii Helena Gabryś zajęła III miejsce ulegając nieznacznie byłym mistrzyniom świata, Japonce Ito i Bułgarce Kostowej. Podczas Mistrzostw Świata Open Andrzej Manecki pozytywnie zdaje egzamin na obozie w Yamanake na wysoki stopień 5 dan stając się 4 w polsce Shihan (Profersor).

Podczas XII Mistrzostwa Polski Open Kyokushin Karate po raz kolejny nasza najlepsza zawodniczka Helena Gabryś zdobywają srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Polski w Kata. W dniu 17 grudnia br. w Warszawie odbywają się Mistrzostwa Europy Juniorów, gdzie w formule Kata chłopców 14-15 lat Kudra Szymon wywalczył srebrny medal zdobywając tytuł Wicemistrza Europy

ROK 2012

W 2012 roku podczas Grand Prix Europy Juniorów Mariusz Walerych zdobywa w kat. – 75 kg II miejsce. Mistrzostwa German Open w kategoriach kata oraz kumite we Frankfurcie także przynoszą sukces SKKK – III miejsce w formule Kata zdobyte przez Krzysztofa Kempińskiego. 8 grudnia 2012 odbywają się Mistrzostwa Europy Juniorów w Kyokushin Karate w Serbii, w których nasz zawodnik Szymon Kudra obronił zeszłoroczny tytuł Wice Mistrza Europy w kata.

ROK 2013

W kwietniu w Tokyo odbyły się kolejne Mistrzostwa Świata w Wagowym Kumite oraz Kata. Polskę reprezentowali także zawodnicy SKKK shihan Andrzej Manecki oraz Tomek Dewalski w formule Kata. Ostateczni shihan Andrzej Manecki znalazł się w ścisłej 6-ce najlepszych zawodników kata na świecie,a Tomek Dewalski zajął 9 miejsce. Na rozgrywanych 28 września 2013 roku w Nowym Jorku największych i prestiżowych zawodach w Kyokushin Karate w Północnej Ameryce All American , zobaczyć można było zawodników między innymi z Bułgarii, Brazylii, Rosji, Kanady, Francji, Boliwii i oczywiście USA. Obecny był również prezydent IKO – Kancho Shokei Matsui, nasza zawodniczka Daria wygrywając kolejne trzy walki doszła do finału turnieju w kategorii kumite kobiet do 55kg, uzyskując ostatecznie tytuł Wicemistrzyni zawodów w swojej kategorii wagowej.

Powrót na początek