Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Yagyu Shinkage-ryu

Wstęp

Yagyu Shinkage-ryu jest jedną z najstarszych japońskich szkół walki na miecze (kenjutsu). Jej głównym założycielem był Kamiizumi Nobutsuna , który nazwał szkołę Shinkage-ryu. W 1565 r. Nobutsuna przekazał szkołę swojemu największemu uczniowi, Yagyu Munetoshiemu, który dodał do niej własne imię. Dziś Yagyu Shinkage-ryu pozostaje jedną z najbardziej znanych szkół japońskiej szermierki. Jej nazwa oznacza w przybliżeniu Nową Szkołę Cienia Yagyu.

Feudalna Japonia i narodziny szkoły Shinkage

W czasach założenia szkoły przez Kamiizumi Nobutsuna, wyższość szkoły była określana poprzez pojedynki. Podstawowe postawy były wyraźne; utrzymywano bardzo niską postawę, w interesie ochrony ciała. Idea zwycięstwa za wszelką cenę była głęboko zakorzeniona w ówczesnych szkołach, podobnie jak koncepcje Isatsu-no-tachi (szkoła miecza, który zabija tylko raz) lub Ichi-no-tachi (miecz tylko jednego cięcia). Dużą wagę przywiązywano do technologii samych mieczy i zbroi. Jednak wraz z pojawieniem się muszkietów (arkebuzów) i innych elementów nowoczesnej sztuki wojennej, te tradycyjne techniki przestały wystarczać.

Nobutsuna, tworząc Shinkage-ryu (Nową Szkołę Cienia), zmienił podstawowe postawy, podnosząc je nieco. Zmienił również sposób trzymania miecza. Same miecze zostały zmienione; w epoce, w której miecz mógł mieć dwa metry, Nobutsuna skrócił długość ostrza. Co najważniejsze, udoskonalił on nową metodę nauczania, aby ułatwić studiowanie i praktykowanie Drogi Miecza. Przed Nobutsuną, praktyka odbywała się przy użyciu albo bardzo twardego drewnianego miecza (bokken), albo miecza z tępym stalowym ostrzem. Praktykujący musieli więc powstrzymywać swoje ciosy podczas nauczania, aby nie zranić siebie lub swoich uczniów. Twierdzi się, że Kamiizumi stworzył miecz treningowy zwany fukuro shinai (żabi bambusowy miecz), który jest wykonany z pasków bambusa podobnych do kendo shinai, ale pokrytych wewnątrz skórzanym pokrowcem. Shinai pozwalał na uderzanie z szybkością, płynnością i siłą, bez zadawania poważnych ran, jak w przypadku miecza drewnianego, i bez konieczności przerywania ataku.

Nobutsuna, wyczuwając zmiany w ówczesnych sposobach prowadzenia wojny, przemyślał swoje metody sztuk walki (bujutsu) i zaczął opowiadać się za stosowaniem lekkich zbroi podczas treningów. Oblicze wojny ulegało transformacji, a ponieważ było to konieczne, aby poruszać się szybciej niż wcześniej. Nobutsuna udoskonalił styl walki mieczem, który był swobodniejszy w swoich ruchach, bardziej skąpy, bardziej powściągliwy, bardziej dostosowany do bijatyk i pojedynków, niż do pól bitew na dużą skalę.

Nobutsuna stworzył starożytne szkoły miecza znane jako satsujin-ken, czyli miecze zabijania. Charakteryzują się one postawami i technikami ofensywnymi, zaprojektowanymi tak, aby zwyciężyć za wszelką cenę. Chciał on stworzyć tatsujin-ken - miecz człowieka doskonałego, eksperta. Sztuka miecza szkoły Shinkage bierze pod uwagę i dostosowuje się do uzbrojenia przeciwnika, w przeciwieństwie do dawnych stylów miecza, które uczyły narzucania dominacji bez brania pod uwagę przeciwnika.

Strategia szkoły Shinkage bierze pod uwagę geografię terenu, godzinę bitwy i inne parametry. Na przykład, aby użyć techniki o nazwie empi, trzeba zrozumieć głębszy, sekretny poziom (gokui) walki. W empi, (co oznacza "Jaskółka bierze lot") używa się techniki przebijania przeciwnika rzuconym mieczem. Aby to zrobić, człowiek uczy się używać miecza nie tylko do obrony swojej pozycji, ale również posiada "moc adaptacji" w konfrontacji z różnymi osobami, podobnie jak kapitan musi brać pod uwagę wiatry i zmieniać żagle, aby podróżować w najlepszym kierunku, aby osiągnąć swój cel. Jest to podobne do jastrzębia myśliwskiego, który musi stale rozważać najlepszą trajektorię, aby skutecznie uderzyć. Podobnie jak w przypadku raptora, konieczna jest umiejętność przewidywania, zdolność do oceny i ostatecznego działania. "Poruszaj się z umysłem, aby poruszać się z ciałem" jest jednym z centralnych dogmatów tej szkoły. Inny styl miecza nosi nazwę Katsujin-ken (Ten, który zachowuje życie, Miecz zwycięzcy). Katsujin-ken uczy, że jeśli miecz nie zatrzymuje ruchu przeciwnika, to można spróbować dopasować się do rytmu przeciwnika, wchodząc w ten sposób w jego umysł, aby znaleźć jego słaby punkt.

Dziedzictwo Kamiizumi Nobutsuna

Władca feudalny Kamiizumi Nobutsuna prowadził proste życie. Choć nie był mnichem, golił głowę, co było znakiem wyrzeczenia się codziennego świata. Nie miał dzieci, a cały swój majątek pozostawił swojemu uczniowi Yagyu Munetoshiemu. Munetoshi jeszcze przed odejściem Nobutsuny zyskał sławę jako wybitny szermierz. Zaczął rozwijać techniki muto, polegające na używaniu gołych rąk przeciwko mieczowi, i to on dodał nazwę swojego rodu (Yagyu) do nazwy szkoły, zakładając Yagyu Shinkage-ryu. Jego syn, Yagyu Munenori, udoskonalił później techniki muto, a także stworzył techniki Iaijutsu.

Po śmierci Munetoshiego w 1606 r. szkoła podzieliła się na dwie części. Jego wnuk Yagyu Toshiyoshi przejął dowództwo nad oddziałem Owari, natomiast Munenori stanął na czele oddziału Edo. Takenaga Hayato, założyciel Yagyu Shingan Ryu Heiho, był uczniem i otrzymał gokui Yagyu Shinkage-ryu pod kierunkiem Yagyu Munenoriego. Gałąź Edo, choć nie jest już kierowana przez potomka rodziny Yagyu, jest nadal praktykowana przez małą, wierną grupę praktykujących w Osace pod kierunkiem Sono Seigo. Gałąź Owari w Nagoi jest kontynuowana pod kierunkiem bezpośredniego potomka Munetoshiego, Yagyu Koichi Toshinobu.

Z kolei syn Munenoriego, Yagyu Jubei Mitsuyoshi, wniósł ogromny wkład w rozwój szkoły. Był on nie tylko mistrzem miecza, ale także strategiem, znawcą jujutsu-yawara, ninjutsu, kempo oraz ascetą, który odbył musha shugyo, czyli ascetyczną podróż wojownika. Jego technika miecza została nazwana chie-no-ken (miecz Transcendentnej Mądrości).

Tym, który skodyfikował techniki Yagyu Shinkage-ryu do jej tradycyjnej formy był piąty soke (spadkobierca), Yagyu Toshikane. Skodyfikował on wszystkie podstawowe instrukcje (kihon-waza) w dokumencie znanym jako Hassei-ho lub bardziej powszechnie Sei-ho. Serie te były odpowiedzialne za zrozumienie istotnych punktów form (kata), które zostały przekazane przez Munenori. Zanim pojawiło się nowoczesne kendo, stworzył on formę wolnej walki w nauczaniu za pomocą shinai.

Późniejszy, piąty soke, Yagyu Renya i jego ojciec, trzeci mistrz Hyogonosuke, wymyślili koncepcję Tsuttattaru-mi (sztuki wojennej bez zbroi), aby dostosować swój styl do obecnych czasów, w których samuraje walczyli w cywilnych ubraniach, w przeciwieństwie do ortodoksyjnego Katori Shinto-ryu, którego uczniowie zawsze walczą pamiętając o ochronie zbroi samurajskiej i słabych punktach, nawet jeśli nie noszą jej na treningach.

Potem nastała era Meiji, w której wszystkie szkoły sztuk walki miały problemy z utrzymaniem się. Wiele z nich zanikło, szczególnie małe szkoły zakładane przez roninów próbujących zarobić na życie, oraz sztuki rodziny Ishi-Soden. Jednak Meiji-Tenno bezpośrednio nakazał Yagyu Toshichika-soke, aby na stałe zachował Yagyu Shinkage-ryu, i tak też zrobił. Dwudziesty dyrektor, Toshinaga, przeniósł się nawet do Tokio i został instruktorem Gwardii Cesarskiej oraz nauczał w seminariach Butokukai, aby szerzyć dalej Shinkage-ryu.

Owari dojo w Nagoi, które istniało od okresu Edo, spłonęło podczas II wojny światowej, ale szkole udało się przetrwać.

Związek z Morihei Ueshiba

Nakai Masakatsu ()1891-1908), nauczyciel, którego nauczyciele byli biegli w Shinkage-ryu i Yagyu Shingan Ryu Taijutsu, uczył tych sztuk Morihei Ueshibę (twórcę aikido) w latach 1903-1908, w jego dojo w Sakai koło Osaki. W tym czasie Ueshiba służył w 61 Pułku Armii Japońskiej. W 1908 roku Masakatsu dał Ueshibie licencję średniego stopnia w Gotoha Yagyu Shingan Ryu Taijutsu.

Yagyu Shinkage-ryu w Stanach Zjednoczonych

Yagyu Shinkage-ryu było również nauczane w Stanach Zjednoczonych w latach 1981-1988 przez Yagyu Hideki. Uprawnienia do nauczania tej sztuki otrzymał uczeń Hidekiego - adoptowany syn, który prowadzi szkołę w pobliżu Kobe w Japonii, oraz jego dwaj najlepsi amerykańscy uczniowie - jeden z nich (od 2005 r.) mieszka w Chinach, gdzie naucza tej sztuki, a drugi w Stanach Zjednoczonych, który od 2012 r. jest w trakcie szkolenia, aby powrócić do nauczania. Tylko syn Hidekiego i dwaj najlepsi amerykańscy uczniowie otrzymali pozwolenie na nauczanie tej sztuki.

Oddział w Edo ma swojego przedstawiciela w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem Sono Seigo, który ma pozwolenie na nauczanie tej sztuki. Paul Manogue prowadzi grupę w Filadelfii w Old City Aikido.

Powrót na początek