Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Yagyu Munenori

Wstęp

Yagyu Munenori (1571 - 11 maja 1646) był japońskim mistrzem Drogi Miecza, założycielem gałęzi EdoYagyu Shinkage-ryu, której nauczył się od swojego ojca Yagyu "Sekishusai" Muneyoshi. Był to jeden z dwóch oficjalnych stylów miecza, którym patronował Szogunat Tokugawa (drugi to Itto-ryu). Munenori rozpoczął swoją karierę w administracji Tokugawy jako Hatamoto, bezpośredni ochroniarz domu Tokugawa, a później jego dochody zostały podniesione do 10.000 koku, co uczyniło go pomniejszym Daimyo (wasalem służącym Tokugawie), z posiadłościami ziemskimi w okolicach jego rodowej wioski Yagyu-zato. Otrzymał również tytuł Tajima no Kami.

Kariera

Munenori w młodym wieku wstąpił do służby u Tokugawy Ieyasu, a później był instruktorem szermierki syna Ieyasu Hidetady. Jeszcze później stał się jednym z głównych doradców trzeciego Shoguna Iemitsu.

Na krótko przed śmiercią w 1606 r. Sekishusai przekazał przywództwo Yagyu Shinkage-ryu swojemu wnukowi Toshiyoshi. Po okresie musha shugyo, Toshiyoshi wstąpił na służbę do kadeckiej gałęzi klanu Tokugawa, która kontrolowała prowincję Owari. Szkoła Toshiyoshiego mieściła się w Nagoi i przyjęła nazwę Owari Yagyu-ryu, podczas gdy szkoła Munenoriego w Edo, stolicy Tokugawy, znana była jako Edo Yagyu-ryu. Takenaga Hayato, założyciel Yagyu Shingan-ryu, był uczniem Yagyu Munenori i otrzymał od niego gokui (tajemne nauki) Yagyu Shinkage-ryu.

Około 1632 r. Munenori ukończył Heiho Kadensho, traktat o praktycznej szermierce shinkage-ryu i jej zastosowaniu w życiu i polityce w skali makro. Tekst ten jest do dziś drukowany w Japonii i był wielokrotnie tłumaczony na język angielski.

Powrót na początek