Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Makiwara

Owinięta słoma

Makiwara ("owinięta słoma") - lub machiwara, jak to się nazywa w języku Uchinaguchi (język ojczysty Okinawy) - to tradycyjne hojo undo kigu (dodatkowe narzędzie treningowe) używane w treningu karate na Okinawie . Makiwara jest drewnianym słupkiem używanym do uderzania, a jego nazwa pochodzi od wyściółki, która była tradycyjnie używana do wzmacniania części ciała, które służą do ataku. Makiwara została wykonana z wiązek słomy ryżowej owiniętej liną ryżową. Według tradycji karate z Okinawy urządzenie to zostało opracowane w całości na Okinawie, a nie z importu z Japonii, Chin, Indii czy Azji Południowo-Wschodniej. Patrząc na historyczne dokumenty z tych regionów, wydaje się całkiem prawdopodobne, że jest to prawda, chociaż istnieją nieco podobne narzędzia, które można znaleźć. Różni okinawscy mistrzowie stwierdzili, że jest to niezbędny ekwipunek dla każdego poważnego karateki i chociaż ekwipunek ten obecnie popadł w niełaskę w wielu dojo, to można spotkać karateków ćwiczących z Makiwarą.

Czym nie jest makiwara

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, czym nie jest makiwara; nie jest to po prostu kawałek drewna przeznaczony do zahartowania dłoni i stóp! Są tacy, którzy wierzą, że zamierzonym celem trenowania z makiwarą było zahartowanie rąk i dążąc do tego celu, dawni karatecy zaczęli eksperymentować z uderzaniem w różnorodne rzeczy i nazywaniem ich "makiwara". Drzewa są popularne wśród niektórych grup. Są dojo, gdzie zbudowali makiwarę z drewna, które się nie zgina, lub użyli tak grubych desek, że nie mogą się zgiąć, niezależnie od rodzaju użytego drewna. Są też ludzie, którzy po prostu przyczepiają odrobinę wyściółki do ściany lub używają komercyjnie produkowanej "ściennej makiwary". Ogólnie rzecz biorąc, dawni adepci karate doszli do tego rodzaju rozwiązań, ponieważ nie uzyskali oczekiwanych rezultatów od właściwie wykonanej makiwary - prawdopodobnie czuli, że są "zbyt miękcy" i mieli "zbyt dużo dawania", aby odpowiednio wzmocnić ręce.

Czym jest makiwara

To doprowadziło nas do nas do tego, czym tak naprawdę jest makiwara. Wielu okinawskich mistrzów stwierdziło, że makiwara jest niezbędna do opracowania potężnego ciosu; nie poprzez hartowanie rąk, ale poprzez udoskonalenie techniki i budowanie siły. Chibana Chosin, założyciel Shorin-Ryu, nalegał, aby sprężysta makiwara była niezbędna, aby rozwinąć uderzenie z siłą penetrującą, a makiwara, która była zbyt sztywna, tylko zahartowałaby dłonie i doprowadziła do obrażeń. Zasadniczo właściwym makiwara jest drewniana sprężyna, która działa podobnie jak nowoczesne sprężyny piórowe w przemyśle motoryzacyjnym. W rzeczywistości wiele osób decyduje się na zbudowanie swojej makiwara z kilku desek połączonych ze sobą, dokładnie tak, jak sprężyny płytkowe są zbudowane ze stali. Idealna makiwara powinna pochylać się w kierunku osoby, która go używa, zarówno w celu prawidłowego wyrównania uderzającej powierzchni z pięścią, jak i umożliwienia jej wygięcia. Całkowicie pionowa makiwara może nadal działać, pod warunkiem że może się wyginać. Ta giętkość i wiosenne działanie drewna powracającego do neutralnego położenia ma zasadnicze znaczenie dla skuteczności makiwary, ponieważ bez niego po prostu uderzało by się w martwy kawałek drewna.

Cel ćwiczenia

Celem ćwieczeń na makiwarze jest dostarczenie natychmiastowej informacji zwrotnej na temat skuteczności twoich uderzeń, a także wzmocnienie ich struktury. Kiedy w nią uderzasz, makiwara opiera się, a im mocniej ją uderzasz, tym mocniej się odpycha. Różni się to od reakcji worka zawieszonego na sznurku, który odskoczy od ciebie po uderzeniu, zmniejszając jej opór, dopóki nie odwróci kierunku i nie wróci do ciebie. Sprężynowe działanie makiwary zapewnia stały nacisk, a to sprawi, że zauważysz, kiedy twoja struktura jest słaba. Twój nadgarstek lub łokieć może się wygiąć, ramię może zostać odepchnięte, tułów może się odchylić, a nawet możesz się kołysać na piętach. Są to wskazówki dotyczące tego, co musisz poprawić w swojej uderzającej formie. Dogodnie, ciągły nacisk makiwary jest również podobny do podnoszenia ciężarów podczas uderzeń. Ponieważ uderzasz w opór, wszystkie mięśnie i tkanki łączne użyte podczas uderzenia zostaną z czasem wzmocnione. Oznacza to, że makiwara mówi ci, gdzie popełniasz błędy, pomaga wzmocnić twoje słabe punkty, czyniąc cię silniejszym we właściwy sposób.

Trening z Makiwarą

Trening z makiwarą nie jest czymś, co można zacząć robić bez żadnego przygotowania, ponieważ możesz się zranić, jeśli uderzysz w nią nieprawidłowo lub zbyt mocno. Nauka podstaw uderzeń może odbywać się najpierw w powietrzu, a następnie na podkładkach i torbach, które są bardziej pochłaniają siłę udarzenia niż makiwara. Dobrym pomysłem jest również wykonywanie pompek na kościach, aby zwiększyć siłę nadgarstka i wzmocnić skórę, tkanki łączne oraz kości dłoni i nadgarstka. To przygotuje twoje uderzające powierzchnie i stawy do stresu związanego z treningiem na makiwarze, co pozwoli ci wykonać więcej treningów na makiwarze, niż w innym przypadku. Zaczynajac trening z makiwarą można na początku po prostu przyłożyć zacińnietą pięść w pozycji seiken do podkładki i odepchnąć. Jest to o wiele łatwiejsze, dzięki czemu jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, ale jest także doskonałym ćwiczeniem dla tych, którzy są przyzwyczajeni do treningu z makiwarą. Można to robić na początku każdej sesji treningowej z makiwarą! Kiedy poczujesz się pewnie, z jaką siłą możesz bezpiecznie użyć w makiwarę, możesz zacząć w nią uderzać. Uderzenia powinny rozpoczynać się stosunkowo słabo i zwiększać moc, gdy stajesz się silniejszy i bardziej przyzwyczajony do treningu.

Powrót na początek