Teraz Jesteś w Home Page >> Historia Karate >> Yagyu Sekishusai Taira-no-Munetoshi

Wstęp

Yagyu Sekishusai Taira-no-Munetoshi (1529 - 25 maja 1606) był samurajem w Japonii okresu Sengoku słynącym z opanowania szkoły walki Shinkage-ryu i wprowadzenia jej do klanu Tokugawa. Był również znany jako Shinsuke, lub Shinzaemon

Wczesne lata

Munetoshi urodził się jako Yagyu Shinsuke w 1529 r. w wiosce Yagyu (dzisiejsze Yagyu, Nara) w prowincji Yamato. Jego ojciec, Ietoshi, był pomniejszym władcą ziemskim. Gdy Munetoshi miał 12 lat, Ietoshi przyłączył się do generała Kisawy Nagamasy, by walczyć z rosnącą potęgą watażki Miyoshi Chokei. Kisawa zginął jednak w bitwie, a Yagyu znaleźli się w defensywie. Mając pod swoją kontrolą ponad połowę prowincji Yamato, Miyoshi pozostawił resztę podboju swojemu porucznikowi, Tsutsui Junsho.

Tsutsui i Yagyu już wcześniej toczyli spór, a Junsho nie tracił czasu. W 1544 r. zaatakował Yagyu w zamku Koyagyu w sile około 10.000 ludzi. Według Tamon-in Nikki, kroniki świątyni Kofuku-ji, początkowo Yagyu zostali zaskoczeni, ale Ietoshi zebrał swoje wojska do walki obronnej. Munetoshi, młody człowiek w wieku 15 lat, zręcznie dowodził małym oddziałem. Wojska Tsutsui otoczyły zamek, spaliły okoliczne domy i wioski, przejęły kontrolę nad zewnętrznym zamkiem i odcięły dopływ wody, ale główny zamek wciąż się trzymał. Yagyu trzymali się przez trzy dni, ale mieli ogromną przewagę liczebną i nie mieli innego wyjścia, jak tylko skapitulować i poddać się Tsutsui.

Yagyu służył Tsutsui przez osiem lat. Munetoshi studiował sztuki walki i sztuki wyzwolone, stając się biegłym we władaniu włócznią i mieczem, a także studiował konfucjanizm, buddyzm Zen i buddyzm Shingon. Munetoshi szybko zyskał uznanie jako zdolny wojownik i dowódca, a Tsutsui wysyłali do niego, młodego, dwudziestokilkuletniego mężczyzny, tyle samo rozkazów, co do jego ojca, wciąż aktywnego władcy po pięćdziesiątce. W jednej z wiadomości wysłanych przez syna Junsho, Fujikatsu, do Ietoshiego, Munetoshi został szczególnie pochwalony.

W 1559 r. watażka Matsunaga Hisahide postanowił zaatakować Tsutsui i przejąć kontrolę nad prowincją Yamato. Wysłał wiadomość do Munetoshiego, obiecując przywrócić Yagyu ich dawne ziemie i pozycję w zamian za ich służbę. Tsutsui zostali obaleni, a Yagyu pod rządami Matsunagi zyskali na znaczeniu. W szczególności, Matsunaga dał Munetoshiemu odznaczenie za męstwo w bitwie pod To'unomine. Próba zdobycia góry przez Matsunagę została odparta, a Munetoshi walczył w straży tylnej, gdy armia wycofywała się. Został ranny, ale walcząc włócznią zabił kilku wrogów. Munetoshi prawie nie przeżył bitwy, ale jego giermek Matsuda Muneshige poświęcił swoje życie, by ocalić Munetoshiego. Munetoshi wspomniał później o swej ogromnej wdzięczności, gdy dał licencję Shinkage-ryu synowi Muneshige, Genjiro.

Nie jest do końca jasne, jakiej szkoły walki uczył się Munetoshi, ani kim byli jego nauczyciele. Zapis rodzinny z Owari Yagyu sugeruje, że uczył się Shinto-ryu u niejakiego Kantori Shinjuro, ale "Kantori" może być po prostu błędnym odczytaniem kanji, które miało oznaczać "Katori", a więc "Katori Shinto-ryu". Zapis rodzinny z Edo Yagyu sugeruje, że studiował Toda-ryu, gałąź Chujo-ryu. Wszystkie zapiski rodzinne i zachowane pisma Munetoshiego sugerują, że był on entuzjastycznym studentem sztuk wojskowych od najmłodszych lat, zanim poznał Kamiizumiego Hidetsuna.

Spotkanie z Kamiizumi Hidetsuna

W 1564 r. Kamiizumi Ise-no-kami Hidetsuna podróżował do Kioto wraz ze swoim uczniem i bratankiem Hikitą Bungoro oraz jego wieloletnim uczniem Suzuki Ihaku. Podczas postoju w prowincji Ise, grupa zapytała gubernatora, Kitabatake Tomonori, czy nie zna w okolicy jakiegoś zdolnego samuraja zainteresowanego walką towarzyską. Kitabatake polecił mu Munetoshiego i jego przyjaciela Kakuzenbo In'ei, mnicha i włócznika ze świątyni Hozoin. Hidetsuna zgodził się, a posłaniec został wysłany do świątyni Hozoin, by skontaktować się z dwoma mężczyznami.

Munetoshi zgodził się na to i spotkał się z Hidetsuną w Hozoin. Relacje różnią się co do szczegółów pojedynku: według zapisków rodziny Edo Yagyu, Kyu Yagyu-hanki, Munetoshi zmierzył się z Hikitą Bungoro i został pokonany fukuro-shinai. Relacja prawnuka Munetoshinobu mówi, że Munetoshi zmierzył się z Suzuki Ihaku trzy razy. Yagyu Toshinaga, na podstawie dokumentów rodzinnych i opowieści ustnych, zasugerował, że przeciwnikiem Munetoshiego był sam Hidetsuna w trzech pojedynkach w ciągu trzech dni. W każdym razie, wspólnym punktem wszystkich relacji jest to, że Munetoshi przegrał i został uczniem Hidetsuny.

Munetoshi zaprosił Hidetsunę na swoją ziemię w wiosce Yagyu, gdzie trenowali przez większą część roku. Następnie Hidetsuna udał się do Kioto, dając Munetoshiemu zadanie. Poprosił go o przestudiowanie koncepcji Muto-dori, czyli walki z uzbrojonym przeciwnikiem bez broni. Podczas nieobecności Hidetsuny, Munetoshi poświęcił się tym badaniom, a po powrocie Hidetsuny zademonstrował je z powodzeniem na Suzuki Ihaku. Hidetsuna, zadowolony z tej innowacji, dał Munetoshiemu inka-jo, oznaczające najwyższe osiągnięcie w Shinkage-ryu, oraz pozwolenie na nauczanie tej sztuki. Rok później Hidetsuna podarował Munetoshiemu Kage-mokuroku, wybór czterech zwojów szczegółowo opisujących kata Shinkage-ryu z komentarzem i rysunkami samego Hidetsuny.

W Yagyu Kaken, konstytucji rodu Yagyu, Munetoshi napisał, że od młodości kochał sztukę wojenną i studiował wiele ryu, ale nie znał zwycięstwa, dopóki nie spotkał Kamiizumiego Hidetsuny. Służba Munetoshiemu u Matsunagi, a później u Ody Nobunagi sprawiła, że po wizycie Hidetsuny w 1567 r. Munetoshi i Hidetsuna żyli i pracowali w Kioto w schyłkowym okresie szogunatu Ashikagi, od 1570 do 1572 r. W 1572 r. Hidetsuna po raz ostatni udał się do wioski Yagyu i pozostał tam na czas nieokreślony, po czym udał się na wschód, do prowincji Kozuke, gdzie widziano go po raz ostatni w 1577 r.

Kariera generała

Munetoshi służył Matsunadze z wyróżnieniem. Bitwa pod To'unomine, za którą Munetoshi otrzymał odznaczenie za męstwo, odbyła się albo tuż przed jego spotkaniem z Hidetsuną, albo krótko po nim. W 1568 r. Oda Nobunaga wkroczył do prowincji Yamato z przeważającymi siłami i podporządkował sobie Matsunagę i Tsutsui, kończąc ich potyczki. Prawdopodobnie mniej więcej w tym czasie Ietoshi przeszedł na emeryturę i przekazał przywództwo Yagyu Munetoshiemu. Nobunaga nakazał Munetoshiemu udać się do Kioto i zająć się nowym shogunem Ashikagą Yoshiakim.

Z upływem lat Yoshiaki zaczął jednak zawierać sojusze w celu obalenia Nobunagi, wśród których znaleźli się dawny pan Yagyu i obecny dowódca Matsunaga Hisahide oraz watażka Takeda Shingen. W 1571 r., chcąc ponownie przejąć kontrolę nad prowincją Yamato, Matsunaga wysłał Yagyu do ataku na Tsutsui Junkei w Tatsuichi, mieście w Narze. Atak zakończył się całkowitym niepowodzeniem, a w trakcie bitwy najstarszy syn Munetoshikatsu został postrzelony w biodro. To spotęgowało wcześniejszą ranę, którą otrzymał w pierwszej bitwie, i uczyniło go dożywotnim inwalidą.

Koalicja Yoshiaki podjęła walkę z Nobunaga w 1573 roku, ale mimo wczesnych sukcesów śmierć Takeda Shingen osłabiła go. Nobunaga wypędził Yoshiaki z Kioto w sierpniu, a Matsunaga dołączył do Nobunagi, by walczyć z innymi członkami koalicji. Jest prawdopodobne, że Munetoshi brał udział w tych bitwach. Jednak w 1577 Matsunaga ponownie zwrócił się przeciwko Nobunadze, który ostatecznie pokonał swojego krnąbrnego wasala. Nie wiadomo dokładnie kiedy, ale mniej więcej w tym czasie Munetoshi wycofał się ze świata walki i zaszył się w wiosce Yagyu.

Odosobnienie i skupienie na Shinkage-ryu

Pod koniec lat 70-tych XV w. Munetoshi porzucił wszelkie aspiracje do bycia generałem lub władcą wojennym i udał się na emeryturę do wioski Yagyu, gdzie poświęcił się nauczaniu i szkoleniu w shinkage-ryu. Nie jest do końca jasne dlaczego, gdyż miał dopiero 40 lat. Być może wpływ na to miała śmierć Hidetsuny, jego nauczyciela, a także upadek rodów Ashikaga i Matsunaga. Poezja, którą Munetoshi pisał w tym czasie, wyraża zwątpienie i brak wiary w cokolwiek poza Shinkage-ryu, a nawet ta umiejętność porównywana jest pod względem użyteczności do "kamiennej łodzi"

Munetoshi spędzał większość czasu na nauczaniu shinkage-ryu swoich synów i innych mężczyzn. Do dziś zachowały się wydane przez niego licencje z 1580 roku. W 1589 r. napisał Yagyu Kaken, pamiętnik i traktat o właściwym postępowaniu przeznaczony dla jego potomków. W 1593 r. został buddyjskim świeckim kapłanem, przyjmując imię "Sekishusai Songon". W tym samym roku napisał Heiho Hyakka , "Sto pieśni o strategii", zbiór w większości oryginalnych wierszy na temat użyteczności, treningu i celów sztuk walki.

Rok 1594 okazał się być rokiem pełnym wrażeń. Pomimo odosobnienia w wiosce Yagyu, umiejętności Munetoshiego w Shinkage-ryu i Muto-dori były znane Tokugawie Ieyasu, wówczas jeszcze lojalnemu generałowi Toyotomi Hideyoshiego. Ieyasu był bardzo zainteresowany sztukami walki i zaaranżował spotkanie z Munetoshim w Takagamine, na północ od Kioto. Munetoshi przyprowadził ze sobą swego piątego syna, Munenori, aby zademonstrować swoje umiejętności. Po wyjaśnieniu filozofii Shinkage-ryu, zademonstrowali kilka kata ryu, a także Muto-dori. Ieyasu chciał jednak przekonać się o tym na własne oczy, więc wziął do ręki bokuto, drewniany miecz, i poprosił Munetoshiego, by zademonstrował mu Muto-dori. Munetoshiemu udało się to zrobić, odrzucając bokuto Ieyasu i przewracając go na plecy. Będąc pod wrażeniem, Ieyasu poprosił Munetoshiego, by ten nauczył go Shinkage-ryu. Munetoshi odmówił, powołując się na swój zaawansowany wiek, i polecił swojego syna Munenoriego. Ieyasu zgodził się i podpisał przysięgę, że nauczy się shinkage-ryu i będzie traktował Yagyu z szacunkiem. Munenori pojechał z Ieyasu i otrzymał stanowisko hatamoto, czyli chorążego.

W tym samym roku spis ludności prowincji Yamato ujawnił ukryte, nieopodatkowane pola ryżowe w wiosce Yagyu. Za karę ziemie Munetoshiego zostały odebrane przez Toyotomi Hideyoshi. Munetoshi kontynuował nauczanie Shinkage-ryu, w szczególności swojemu wnukowi Hyogonosuke Toshitoshi oraz Takedzie Ujikatsu, szefowi szkoły Konparu-ryu teatru Noh.

Ostatnie lata życia i śmierć

Rodzina Yagyu poniosła wielką stratę w 1597 r., gdy najstarszy wnuk Munetoshiego i rzekomy spadkobierca, Sumitoshi, zginął w bitwie w Korei. W 1599 r. Munetoshi spisał testament. Pokazując, w jak tragicznej sytuacji znajduje się jego rodzina, nakazał sprzedać swój sprzęt do ceremonii herbacianej, aby opłacić swój pogrzeb. Munetoshi doczekał się jednak ostatecznego odwrócenia losu, a jego wieloletnie oddanie shinkage-ryu ostatecznie zapewniło rodzinie sukces na pokolenia. W 1600 roku armie Ishidy Mitsunariego i Tokugawy Ieyasu ruszyły przeciwko sobie, by ustalić, kto będzie rządził po śmierci Toyotomiego Hideyoshiego. Ieyasu próbował stłumić powstanie klanu Uesugi w prowincji Shimotsuke (dzisiejsza prefektura Tochigi), gdy dowiedział się, że Mitsunari rusza przeciwko niemu. Wysłał Munenoriego z powrotem do wioski Yagyu, by poprosił ojca o zebranie sił w regionie Yamato. W wieku 71 lat Munetoshi był zbyt stary, by samemu dowodzić siłami, więc Munenori poprowadził je na pozycje Ieyasu, przybywając na miejsce dzień przed bitwą. Armia Ieyasu zwyciężyła, a wśród nagród dla Yagyu był powrót ziem przodków pod ich kontrolę.

Czwarty syn Munetoshiego, Goroemon Muneaki, służył pod Kobayakawą Hideakim aż do śmierci Hideakiego w 1602 roku. Muneaki został roninem i został przygarnięty przez Yokotę Muraakiego, szambelana Nakamury Kazutady, pana na Yonago. W 1603 roku Nakamura zabił Yokotę, wierząc, że szambelan spiskuje przeciwko niemu. Rodzina Yokoty, w tym Yagyu Muneaki, wszczęła powstanie, które zostało bezwzględnie stłumione. Muneaki walczył dzielnie, podobno pokonał 18 ludzi, zanim został zastrzelony. Miał 35 lat.

W 1604 r. wnuk Munetoshitoshiego opuścił wioskę Yagyu, by służyć wielkiemu generałowi Kato Kiyomasie. Toshitoshi był w służbie Kiyomasy tylko rok, zanim kłopoty ze starszymi stażem zmusiły go do odejścia. Toshitoshi wykorzystał tę okazję, by zająć się musha shugyo, sprawdzając się z różnymi nauczycielami i ucząc się od nich. W 1606 r. Munetoshi pilnie wezwał Toshitoshiego z powrotem do wioski Yagyu. Gdy wrócił, Munetoshi, teraz w złym stanie zdrowia, przekazał wnukowi wszystkie swoje materiały dotyczące shinkage-ryu, w tym licencję na przekazywanie i ilustrowane zwoje, które otrzymał od Hidetsuny. W 1606 roku Yagyu Sekishusai Taira-no-Munetoshi zmarł w wieku 78 lat w wiosce Yagyu.

Dzedzictwo

Po jego śmierci, jego syn Munenori objął w posiadanie rodzinne ziemie w wiosce Yagyu i nakazał wybudowanie świątyni Hotokuji ku czci Munetoshiego. Głównym kapłanem został syn Munenoriego, Retsudo. Świątynia stoi do dziś na terenie, na którym kiedyś stał dwór Munetoshiego.

Dzięki protekcji rodu Tokugawa rodzina Yagyu była wreszcie bezpieczna, ciesząc się pokojem i dobrobytem aż do końca ery Tokugawa. Munenori, początkowo tylko hatamoto i instruktor miecza, stał się zaufanym pomocnikiem trzeciego shoguna Tokugawy, Iemitsu. Wioska Yagyu i okoliczne tereny stały się Yagyu-han, a Munenori był jej pierwszym władcą. Munenori i jego syn Jubei byli znani ze swych umiejętności władania mieczem i mieli wielu uczniów, z których niektórzy założyli własne style. Linia Munenoriego znana jest jako Edo Yagyu.

Najstarszy syn Munetoshikatsu, Toshikatsu, pozostał w wiosce Yagyu aż do śmierci, gdyż jego kalectwo uniemożliwiło mu zatrudnienie u władcy. Ale jego synowie stali się znanymi instruktorami miecza. Jego najmłodszy syn, Kenzaemon, został instruktorem miecza Date Masumune, władcy Sendai-han. Drugi syn Toshikatsu, Toshitoshi, został instruktorem miecza Owari Tokugawy w Nagoi. Linia Toshitoshiego, Owari Yagyu, kontynuowała nauczanie i przekazywanie Shinkage-ryu przez cały okres Edo, aż po dzień dzisiejszy. Obecny soke, Yagyu Koichi, jest bezpośrednim potomkiem Munetoshiego w 13 pokoleniu, poprzez linię Toshitoshiego.

Fikcja i Legenda

Podobnie jak wiele innych wielkich postaci w historii Japonii, Munetoshi stał się popularną postacią w literaturze, filmach, grach wideo i innych mediach, co spowodowało nagromadzenie wielu przesadzonych opowieści i legend na jego temat. W wiosce Yagyu, w pobliżu miejsca pochówku rodziny Yagyu, znajduje się duża skała zwana Itto-seki, która została rozłupana na pół. Choć najprawdopodobniej została ona rozłupana przez piorun lub trzęsienie ziemi, legenda głosi, że Munetoshi sam rozciął ją swoim mieczem.

Munetoshi jest ważną postacią w Musashi Eiji Yoshikawy, fikcyjnej opowieści o życiu Miyamoto Musashiego. W tej opowieści młody i jeszcze dziki Musashi poszukuje Munetoshiego, chcąc zdobyć sławę poprzez pokonanie słynnego szermierza. Jednak w tym czasie Munetoshi jest już stary i schorowany, a spotkanie zamiast pojedynku staje się nauką dla Musashiego, który jest zaskoczony duchową siłą Munetoshiego i uświadamia sobie swoje braki jako osoby. Spotkania te zostały również przedstawione w serii mangi Vagabond, opartej na powieści Yoshikawy.

Powrót na początek